SPEGEL, sengustaviansk, Anders Carlsson, Norrköping, verksam 1772-1801.
Målad och bronserad. Tudelat glas. Framtagen originalmålning. Dekor av urna och bladverk. Stämplad ACS, Norrköpings Hallstämpel. 167 x 72 cm.
Senare glas. Repor och märken. Något färgbortfall. Krön något slaget. Delar av dekorelement saknas.