Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

TESERVIS 20 delar, stengods, Kronjyden/B&G Danmark, 1900-talets mitt

Stiliserad växtdekor i relief, gulbrun glasyr. 6 koppar med fat, 6 assietter, en tekanna med rottingklätt handtag, en sockerskål med lock, två grädd-/mjölkkannor, ett kakfat, två askfat, en vas. Vissa delar etikett- eller stämpelmärkta.

Bruksslitage. Två koppar med nagg, en assiett med glasyrdefekt på undersidan.

Lähtöhinta
2 000 SEK