YTTERFODER, mässing, barock, 1700-tal.
Oval och delvis godronnerad skål med utsvängd mynning samt växtdekor i relief. Hänklar i form av ringar fästa i lejonmaskaroner. Fyra lejontassar. Längd ca 35 cm.
Slitage. Bucklor. Märken. Beläggningar invändigt. Anlöpningar. Något ostadig.