Barock

Barock

YTTERFODER, mässing, barock, 1700-tal.

Oval och delvis godronnerad skål med utsvängd mynning samt växtdekor i relief. Hänklar i form av ringar fästa i lejonmaskaroner. Fyra lejontassar. Längd ca 35 cm.

Slitage. Bucklor. Märken. Beläggningar invändigt. Anlöpningar. Något ostadig.

Lähtöhinta
6 000 SEK