DAMARBETSBORD, sengustavianskt, 1700/1800-tal.
Mahogny. Oval form. Nedåt avsmalnade och mässingsskodda ben på hjultrissor. Låda i sargen, skiva med gallerdekor. Längd 63, bredd 47, höjd 78.
Renoverat och kompletterat. Lagningar och slitage.