Grindhandtag i gjutjärn märkt No 5, Patent Aronsson, Stockholm, Sweden. Längd 15. Dokument från Kungl. Patent- och registreringsverket, no 73321. 33 x 21 cm. Originalritning på smörpapper, 19 x 17 cm.
Slitage, fläckar. Originalritningen med veck och skador. Handtaget med anlöpningar.