Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

PATENTERAT GRINDHANDTAG MED PATENTDOKUMENT OCH RITNING, daterat 1931.

Grindhandtag i gjutjärn märkt No 5, Patent Aronsson, Stockholm, Sweden. Längd 15. Dokument från Kungl. Patent- och registreringsverket, no 73321. 33 x 21 cm. Originalritning på smörpapper, 19 x 17 cm.

Slitage, fläckar. Originalritningen med veck och skador. Handtaget med anlöpningar.

Lähtöhinta
1 500 SEK