Snarlik modell 1824. Rikt dekorerat mässingsfäste med benkavel, klinga med delvis förgylld dekor och orden "Konungen" och "Fäderneslandet". Längd cm.
Slitage, smärre anlöpningar, möjligen senare klinga, balja saknas.