Mässing. Tre ljuspunkter samt uplight. Höjd ca 151 cm. Tygskärm medföljer. Märkt Svenskt Tenn.
Bruksslitage, repor, några små bucklor på foten, färgfläck på uplight. Ej funktionstestad.