Fänrik Ståls Sägner, JL Runeberg, Albert Bonniers förlag 1927 med illustrationer av August Malmström, hfrb. Frithiofs Saga, E Tegnér, Norstedts förlag med illustrationer av August Malmström, klotband med guldtryck. Aphrodite, Pierre Louÿs. 1925, med illustrationer av G Lannmark och C Krawe, hfrb.
Slitage. Skador. Ej genomgångna.