LOCKASK, tenn, Anna Petrus, Firma Svenskt Tenn, 1927.
Lock med dekor av vilande kvinna. Längd ca 15, bredd ca 9,5, höjd ca 5 cm.
Slitage, repor, anlupen, skada. Bär gravyr.