SPEGEL, möjligen Anders Carlsson, Norrköping, gustaviansk, sent 1700-tal.
Uppsvängt genombrutet krön med dekor av lagerhänge och krönande urna. Kvicksilverfolierat glas. Bronserad. Höjd 120 cm. (Anders Carlsson verksam 1772-1801).
Mindre slitage, kompletteringar och skador. Senare ytbehandling. Några lösa dekorelement.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?