ANDERS ÖSTERLIN, litografier, mapp, "Svenska uppfinningar", signerade och numrerade 65/250.
Bladstorlek 47 X 63 cm. Tio litografier, nio uppfinningar. Uppfinningarna är; Ericssons telefon, Blixtlåset, Primus-köket, Dynamit, Kylskåpet, Celsius-termometer, Det sfäriska kullagret, Separatorn och Agafyren.
Obetydligt slitage.