Målat trä. Tapetserad med floramotiv. Skåpsdörrar med bakomliggande samt fyra lådor. Längd 95, bredd 42, höjd 135 cm.
Bruksslitage. Repor och stötmärken. Tapetserad i modern tid, ej utfört av fackman. Något gulnad. Senare beslag.