Valnöt. Överdel med spegel. Skiva av marmor. Rikligt skuren dekor. Dörrar med bakomliggande hyllplan. Märkt med etikett Cheffield, 1850. Bredd 153. Djup 53. Höjd 145 cm.
Repor och märken. Slitage. Nyckel saknas.