LJUSKRONA, empire, 1800-talets första hälft. Höjd ca 107 cm.
Mässingsstomme. För 6 ljus. Behängd med olikslipade prismor. Elektrifierad.
Slitage. Nagg. En tråd med prismor av. Enstaka prisma lös. Något böjda delar. Ej funktionstestad.