Bonad björk. Rottingklädd rygg och gavlar. Skuren dekor. Lös plymåer klädda i tyg.
Bruksslitage, ställvis hårdare. Repor, sprickor och mindre bortfall. Ställvis hårt slitet tyg och stoppning.