Mahogny. Tudelad. Nedfällbar klaff med lådor och skrivinredning. 1 låda över klaff samt 3 lådor under. Inläggningar av intarsia. Tandad dekor. Bredd 116. Djup 50. Höjd 138 cm. Nyckel finns.
Repor och märken. Slitage. Senare beslag. Avslag på hörn. Några sprickor.