DAVID HOCKNEY, etsning, On It May Stay His Eye, 1976/77, signerad och numrerad 175/200.
Röd matta, blå gitarr och kruka. Bladstrl: 46x53. Oramad. The blue Guitar är en serie etsningar av David Hockney som inspirerades av Wallace Stevens som i sin tur inspirerades av Pablo Picasso.
Obetydligt slitage. Smärre kantnötningar.