SPELBORD, sengustavianskt, omkring 1800-talets mitt.
Mahognyfanérat. Utfällbar skiva, snedställda ben framtill, ett utdragbart ben. Låda med äldre, otydlig märkning. Längd 91, bredd 44x2, höjd 77 cm.
Kompletterat. Större fanerskador. Slitage, märken, sprickor.