ALBRECHT DÜRER, Träsnitt, 1504 (avdrag från 1500-talets mitt).
"Joachim auf dem Felde" ur: "Das Marienleben". 29,5 x 20,8 cm. Vattenmärke Wz. 273 (Kleines Stadttor mit Ringeln).
Bladet delat i två delar av horisontell reva längs övre halvan. Hål (det största ca 1,5 x 2,5 cm i nedre vänstra hörnet). Revor (upp till 9 cm långa). Skador.
Meder 190b. Hollstein 1698.