LAMPETTER, ett par, mässing och glas, art deco, 1900-talets andra kvartal.
Kvinnlig bågskytt på sockel framför rund opak glasskärm med dekor av stjärnvalv. Väggfäste i gulmetall. Total höjd ca 27 cm.
Smärre slitage. Glasskivor med enstaka märken/färgbortfall i dekoren. Ej funktionstestade.