Fanerat i olika träslag, bl.a. bjrök på sidorna. 3 lådor i front, dekor av intrasia. Infälld stenskiva. Svängda ben med tassar. Längd 94, bredd 46, höjd 75 cm. Nyckel finns.
Nyckelbeslag med skador, saknas. Sprickor. Slitage.