Fanerad i olika träslag med betsningar. Lös toppskiva av sten. Mönster av girlang och dekorbeslag i form av löpande hund. Skrivklaff med bakomliggande inredning, i form av lådor och mindre skåp. Längd 87, bredd ca 43, höjd 118 cm Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor, märken och stötmärken. Några defekta knoppar på lådor. Skrivklaff med fläckar.