LUKTDOSA, silver, Anders Johan Lundberg, Falkenberg, 1864, vikt ca 39 gram.

Rund form. Öppningsbar med gångjärn i två omgångar, utvändig gravyr med floralt mönster, invändig genombruten vegetativ dekor. Invändigt förgylld. Halskedja medföljer. Diam ca 4,5 cm, längd med kedja ca 36 cm.

Slitage. Repor, märken. Kedjan sannolikt sekundär.

Lähtöhinta
1 500 SEK