Kellot
479964

VÄGGPENDYL, Gustaviansk stil, JW Grönbäck, (verksam 1842-1900), Stockholm.

Förgylld. Ljus urtavla med arabiska siffror. Rik dekor av bland annat joniska kolonnetter, pärlstav samt krönande lyra. Pendel finns och medföljer nyckel. Höjd ca 89 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och nagg/märken samt mindre sprickor. Mindre skador samt enstaka lagningar. Pigmentbortfall. Några delar av dekorren är lös, och medföljer separat (krön samt två urnor). Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
2 500 SEK