VITRINSKÅP, gustaviansk, sent 1700-tal.
Grönmålad. Överdel med dörrpar i glas med spröjs, bakomliggande hyllplan. Underdel med utfällbar skrivklaff, bakomliggande inredning av lådor och fack. 5 lådor i front. Längd 95, bredd 43, höjd ca 192 cm. Nyckel finns.
Senare bemålning. Senare lås. Slitage. Större sprickor på baksida, skador. Slitage.