Svartlackerat, delvis fanerat med mahogny och rosenträ. Intarsiadekor av blommor. Överdel med två dörrar och två lådor. Utdragbar filtklädd skrivskiva. Mässingsbeslag. L 79, b 49, h 140.
Skador, mycket ostadigt, limningar släppt.