CARL MILLES, efter, skulptur, brons, "Människan och Pegasus", Millesgården Collection, 1900-talets andra hälft.
Höjd 41,5 cm.
Sedvanligt ytslitage. Mindre repor och märken.
Orginalverket skapades av Carl Milles 1949. Det finns sedan 1950 placerat på Linnéplatsen i Slottsparken, Malmö.