Svartlackerat. Underrede i trä med fyra svängda ben. Lös bricka av papier-maché. Dekor av bla blommor. Längd 83, bredd 61, höjd 66 cm.
Slitage. Repor, märken samt något färgbortfall. Krackelyrer på bricka. Senare renovering och kompletteringar. Något sned bricka.