Intarsiadekor av olika träslag. 9 lådor. Skiva med uppfällbart lock. Bredd 45. Djup 23. Höjd 61 cm.
Repor och märken. Skador. Defekta beslag. Några beslag saknas. Senare gångjärn. Lådfack höger sida ej öppningsbara. Nyckel saknas.