Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Utfällbar skrivskiva klädd med läder. Fack för bläckhorn och pennor. Lock med mässingsplakett, inskription och daterad 1896. Längd 40. Bredd 24. Höjd 17 cm. Nyckel finns.
Några repor och märken. Smärre fanerdefekter.