TESERVIS, 26 delar, flintgods, "Grand", Arthur Percy, Gefle samt Upsala-Ekeby, modellen formgiven 1930.
Blå glasyr med förgylld dekor, godronnerad. 12 koppar med fat, 12 assietter, te-/kaffekanna med lock, sockerskål med lock, gräddkannar, kanna med lock.
Slitage. Enstaka delar med nagg. Delar med krackelyr i glasyr.