Polykrom dekor, egyptisiserande figurer. Strutformad textilskärm. Höjd 58 cm till armatur, 124 cm inkl skärm.
Bruksslitage. Tillverkningsdefekter. Hål, skador och fläckar på skärm. Ej funktionstestad.