Rundad med uppdragen hals, två hänklar. Geometrisk dekor. Höjd 24 cm. Ring för stadigare placering på underlag medföljer.
Slitage, nagg, avslag. Lagad.
Donatorn till Cypernexpeditionen Erik Åqvists samling.