SKRIVSTÄLL, brons, Alfred Ohlson, Herman Bergmans Gjuteri.
Ställ med ett bläckhorn samt dekor av uggla bärandes en jordglob. Längd 26 cm.
Slitage. Anlöpningar, repor.