Fast stoppad rygg och sits. Ben av betsad bok. Märkta med plakett AB O.H. Sjögren, Stoppmöbler, Tranås, Sweden samt Carl Malmsten.
Klädsel med slitage. Lagade armlän. Fläckar. Repor och märken.