SNEDKLAFFSKÅP, allmoge, 1800-talets första hälft.

Målat. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan och skedhylla. Brutet krön. Underdel med nedfällbar klaff och bakomliggande skrivinredning. 3 lådor under klaff. Bredd 106. Djup 47. Höjd 196 cm.

Senare målning. Repor och märken. Senare listbitar. Senare knoppar och beslag. Klaff med avslag. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
4 000 SEK