SKRIVBYRÅ, empire, 1800-talets första hälft.
Mahogny. Rak med 4 lådor, samt mässings beslag. Flankerande Pilastrar i marmor krönt av egyptiserande brännförgyllda figurer. Längd 109, bredd 45, höjd 91 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.
Slitage, repor, smärre fanerbortfall, brustna marmorpilaster, fläckar. Delvisa kompletteringar.
Enligt uppgift Stafsjöbruk.