Fanerat med mahogny med rik intarsiadekor. Vitrinöverdel med hyllplan. Underdel, bukig form, med tre lådor. Kulklofötter. Bredd 130, djup 40, höjd 200cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Renoverat och kompletterat, bland annat senare lås. Något slaget bakstycke.