SPECERIBURKAR GEFLE, 11 st, 1900-talets första hälft.
2 st burkar med trälock (varav en saknar lock), höjd 19 cm. 3 st stora med porslinslock, höjd ca 21 cm. 6 mindre med porslinslock, höjd ca 12 cm.
'Salt'-burk saknar trälock. Trälock till 'Mjöl'-burk sitter löst. Förövrigt bruksslitage, krackelering av glasyr, 2 burkar med små nagg under locken.