BORDSLAMPA/LJUSSTAKE, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Förgylld. Dekor av två barn. Höjd ca 21 (inklusive lampfäste ca 25,5 cm).
Ljusstake med senare monterad belysning. Slitage, repor och märken. Smärre fläckar. Ej funktionstestad.