BYRÅ, sengustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900.
Fanerad med mahogny. 3 lådor. Snedställda hörn. Mässingslister. Bredd 75, djup 43, höjd 82cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Renoverad och kompletterad, bland annat utbytta lås, bytta lådbottnar. Repor och märken.