Skaft i ben med skuren dekor och metallinläggningar, balja i snidat trä och reliefpräglad mässingsplåt. Längd 41,5 cm inklusive balja.
Bruksslitage, träet i baljan sprucken längs fogen, metallen med små skador. Bladet med anlöpningar och fläckar, mindre rost.