BORDSPENDYL, Karl-Johan, 1800-talets början.
Så kallat portalur. Fanerad med mahogny. Kolonner samt krönande plym i alabaster. Vitemaljerad urtavla med arabiska siffror. Bredd 26,5, djup 12,5, höjd 45cm. Pendel och nyckel finns.
Bruksslitage, ställvis hårt. Skador, bla en pelare avslagen. Lagningar. Dekorelement saknas, bla på krön. Ej funktionstestad.