BERGERER, ett par, rokokostil, 1900-talets första hälft.
Fast stoppad klädsel med lös dyna. Djuphäftad rygg. Skuren dekor av bland annat krönande rosor. På lätt svängda ben.
Bruksslitage och smärre fläckar.