MATTA. Tuftad, Wassily Kandinsky, ca 140x200 cm.
Beige botten med komposition i rött, gult,grönt, blått, rosarött och svart. Signerad Kandinsky samt monogramerad 22.Baksidan med klistrad etikett: Wassily Kandinsky, Small Worlds 1 - 1922, DesignNo 80540. Made in Denmark by EGE AXMINSTER A/S. The 20th Century Collection -EGE ART LINE. Efter färglitografi, Cincinnati Art Museum, Cincinnati Ohio,copyright 1988.
Slitage, något smutsig, fläckar.
Tuftad