Rak form med bronsering. Dekor av lagergirlanger. Två ljusarmar i gulmetall. Längd 60, bredd 44 cm.
Slitage. Repor, märken och bortfall. Ombronserad. Kröndekor saknas. Senare, något defekta ljusanordningar. Anlupet glas.