Rund på lejonfötter, invändigt stiliserad graverad dekor av blommor. Stämplad med änglamärket SVENSKT TENN STOCKHOLM S8. Diameter 23. höjd 7,5.
Slitage. Märken och repor. Något insjunkna tassar.