TEDOSA, porslin, Meissen, Marcolini perioden, tillverkad mellan 1774-1813.
Kinesiserande dekor av blommor och blad i rosa med förgyllda detaljer, Blumen indische. Höjd ca 12,5 cm.
Blomma på lock med skada. Lagning på lock. Sprickor undertill. Mindre nagg undertill. Slitage.