Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024
Muut
470199

Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SMÖRASK med LOCK, empire, Älvdalen, 1800-tal.

Blyberg porfyr. Fasetterad kant, med lockknopp av förgylld mässing i form av ekollon. Höjd, exklusive lockknopp, ca 6 cm.

Lock med något avvikande färg. Genomgående spricka. Nagg. Lös knopp.

Alkuperä - Provenienssi

Läckö slott.

Lähtöhinta
10 000 SEK