SMÖRASK med LOCK, empire, Älvdalen, 1800-tal.
Blyberg porfyr. Fasetterad kant, med lockknopp av förgylld mässing i form av ekollon. Höjd, exklusive lockknopp, ca 6 cm.
Lock med något avvikande färg. Genomgående spricka. Nagg. Lös knopp.
Läckö slott.