HALLMÖBEL, art deco, 1930-tal.
Fanerad med olika träslag. Skänkdel med geometriskt mönster. 3 lådor och två fack. Krönande spegel. Bredd 121, djup 45, skänkens höjd 50,5cm, spegelns höjd 119, totalt ca 174,5cm.
Bruksslitage. Repor. Märken. En klammer till spegeln saknas.